logo
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

31.01.2024

TADEUSZ NALEPA

Tadeusz Nalepa - Ojciec Polskiego Blues'a

Tadeusz Nalepa, (urodzony 26 sierpnia 1943 roku w Zgierzu, zmarł 04 marca 2007 roku) to postać niezwykle barwna w polskiej historii muzyki. Jego twórczość nie tylko przetrwała próbę czasu, ale także wciąż inspiruje i wzrusza kolejne pokolenia.

Nalepa, znany głównie jako wirtuoz gitary oraz kompozytor, był jednym z najbardziej wpływowych muzyków rockowych w Polsce. Jego kariera artystyczna rozkwitła w latach 60. i 70., kiedy to założył zespół "Breakout", który szybko stał się ikoną rocka psychodelicznego w kraju.

Jego utwory, takie jak "Gdybyś kochał, hej", "Kiedy byłem małym chłopcem" czy "Blues dla małej" poruszają serca słuchaczy do dziś swoją szczerością i głębią przekazu. Nalepa nie tylko był utalentowanym muzykiem, ale także wyjątkowym poetą dźwięków, który potrafił opowiedzieć historie pełne emocji za pomocą melodii i tekstów.

Ponadto, Nalepa był postacią wyjątkowo otwartą na eksperymenty muzyczne. Jego twórczość nie ograniczała się jedynie do konwencji rockowych – eksplorował również bluesa, jazz oraz folk, co nadawało jego utworom niepowtarzalny charakter.

Tadeusz Nalepa ma swoje miejsce kultu w polskiej przestrzeni muzycznej. Jednym z nich jest legendarne studio nagraniowe "Izabelin Studio" w Izabelinie pod Warszawą, które założył wraz z Jackiem Lechem. To w tym miejscu powstały niezapomniane nagrania wielu legendarnych polskich artystów, a także albumy "Breakoutu", które zdobyły ogromną popularność. Kolejnym miejscem, które wiąże się z Nalepą, jest "Memoriał Tadeusza Nalepy" organizowany corocznie w jego rodzinnym Zgierzu. To wydarzenie gromadzi fanów muzyki oraz artystów z całej Polski, którzy przychodzą, by uczcić pamięć tego wyjątkowego muzyka poprzez koncerty, wystawy, czy spotkania związane z jego twórczością.

Tadeusz Nalepa także jest wielką postacią festiwalu Las, Woda & Blues, który co roku podczas weekendu majowego przyciąga wielu fanów Blues'a do Radzynia nad Jeziorem Sławskim. To właśnie jego gwiazda pierwsza została odsłonięta na pierwszej w Polsce Alei Gwiazd Polskiego Bluesa w Sławie w 2008 roku.

Kolejnym z ciekawych miejsc jest pomnik Tadeusza Nalepy, który znajduje się w Rzeszowie. Pomnik ten został odsłonięty 9 września 2020 roku, w rocznicę śmierci artysty. Znajduje się on w parku przy ul. Powstańców Warszawy w Rzeszowie i przedstawia Tadeusza Nalepę z gitarą w dłoni, w chwili, gdy patrzy w dal, kontemplując swój muzyczny świat.

Ten symboliczny gest miasta Rzeszowa w postaci pomnika upamiętnia nie tylko wyjątkowego artystę, ale także oddaje hołd jego twórczości i wpływowi na kulturę muzyczną Polski. Pomnik stał się miejscem, gdzie fani i miłośnicy muzyki mogą spotkać się, oddając hołd Tadeuszowi Nalepie oraz delektując się jego dziedzictwem artystycznym.

Nalepa nie tylko pozostawił niezatarte piętno w polskiej muzyce, ale także wzbogacił ją o niezliczone dzieła sztuki, które wciąż zachwycają i inspirują. Jego spuścizna artystyczna jest niezwykle cenna i warta poznawania przez kolejne pokolenia melomanów.

Dzięki jego niezrównanej pasji do muzyki i talentowi, Tadeusz Nalepa pozostanie na zawsze jedną z najjaśniejszych gwiazd na polskim muzycznym firmamencie.

tadeusz_nalepa_1987_fot_jerzy_kosnik_forum-0428474087-s.jpeg
Projekt bez nazwy (6).jpg

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl