poznaj nas
logo
las woda & blues
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

01.02.2024

RYSZARD RIEDEL

Ryszard Riedel - niesamowity Lider zespołu "Dżem"

Ryszard Riedel był wyjątkowym artystą, którego życie było pełne nie tylko muzycznych triumfów, ale także osobistych zawirowań. Urodził się 23 sierpnia 1956 roku w Chorzowie w Polsce. Był jednym z najwybitniejszych polskich wokalistów rockowych, znany głównie jako lider legendarnej grupy "Dżem".

Kariera muzyczna Ryszarda Riedla rozpoczęła się w latach 70., gdy dołączył do zespołu "Dżem". Jego charyzma sceniczną oraz charakterystyczny, pełen emocji głos sprawiły, że stał się ikoną polskiego rocka. Jego teksty poruszały najbardziej istotne dla młodego pokolenia tematy, takie jak miłość, wolność i samotność. Wraz z "Dżemem" nagrał wiele niezapomnianych utworów, które do dziś są klasykami polskiej muzyki rockowej.

Niestety, życie Ryszarda Riedla było naznaczone również ciemnymi momentami. Artysta zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, co wielokrotnie wpływało na jego życie prywatne i zawodowe. Mimo to, jego talent muzyczny niepodważalnie świecił na scenie.

Tragicznie, Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku w wieku zaledwie 37 lat. Przyczyną jego śmierci było przedawkowanie heroiny. Jego odejście było ogromną stratą dla polskiej sceny muzycznej, a także dla fanów, którzy pokochali jego głos i twórczość.

Ryszard Riedel był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Anita Riedel, z którą miał syna, Sebastiana. Po rozwodzie ożenił się ponownie, z Ewą Zasacką, z którą również miał syna, Filipa.

Choć Ryszard Riedel opuścił nas zbyt wcześnie, jego dziedzictwo w postaci niezapomnianych utworów i charakterystycznego głosu pozostanie wiecznie w sercach fanów muzyki rockowej. Jego życie to historia pełna pasji, talentu, ale także walki z demonami, która pozostanie niezatarta w historii polskiej muzyki.

Jego Syn Sebastian w 2012 roku odsłonił Gwiazdę Swojego Ojca na pierwszej w Polsce Alei Gwiazd Blues'a w Sławie. Odbyło się to podczas VI Festiwalu "Las, Woda & Blues".

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl