logo
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

02.02.2024

MIRA KUBASIŃSKA

Charyzmatyczna wokalistka kultowego zespołu Breakout

Mira Kubasińska była wybitną polską wokalistką rockową, znana przede wszystkim jako członkini legendarnej grupy muzycznej "Breakout". Urodziła się 12 lipca 1944 roku w Wilnie. Już od najmłodszych lat przejawiała talent wokalny oraz zamiłowanie do muzyki. Jej kariera rozkwitła w latach 60., gdy dołączyła do zespołu Breakout, który odegrał istotną rolę w historii polskiego rocka.

Dzięki charakterystycznemu głosowi i charyzmie scenicznemu Kubasińska szybko zyskała uznanie wśród fanów oraz szacunek wśród kolegów muzyków. Jej interpretacje utworów, takich jak "Gdybyś kochał, hej", "Modlitwa" czy "Kiedy byłem małym chłopcem", stały się ikonicznymi dla polskiej sceny rockowej.

Mira Kubasińska nie tylko była wspaniałą wokalistką, ale również wpłynęła na rozwój kultury muzycznej w Polsce. Jej energia, pasja i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju rockowej sceny w kraju w latach 60. i 70.

Po rozpadzie Breakoutu w 1982 roku Kubasińska kontynuowała swoją karierę solową, nadal zachwycając publiczność swoim niepowtarzalnym stylem. Mimo upływu lat nadal pozostawała aktywna artystycznie, występując na koncertach i festiwalach muzycznych.

Niestety, Mira Kubasińska odeszła z tego świata 16 grudnia 2005 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej muzyki rockowej. Jej dziedzictwo muzyczne nadal inspiruje kolejne pokolenia artystów i miłośników rocka, a jej głos pozostanie w pamięci fanów na zawsze.

Warto również wspomnieć, że w 2018 roku syn Miry Kubasińskiej, Marcin Świderski, uhonorował pamięć matki, odsłaniając jej gwiazdę na Alei Gwiazd Bluesa w Sławie. To symboliczne wydarzenie było dowodem na to, jak bardzo jej wkład w polską muzykę został doceniony i upamiętniony przez kolejne pokolenia. Gwiazda na Alei Gwiazd Bluesa stała się trwałym symbolem jej niezapomnianego dorobku artystycznego oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków.

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl