poznaj nas
logo
las woda & blues
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

01.02.2024

LESZEK WINDER

Leszek Winder, czyli "Boogie" Winder

Leszek Winder, znany również jako "Boogie" Winder, to wyjątkowy polski muzyk bluesowy, którego talent i pasja przyczyniły się do rozwoju bluesa w Polsce.

Winder urodził się w 1950 roku w Warszawie. Jego fascynacja muzyką bluesową rozpoczęła się w młodym wieku, kiedy to odkrył brzmienie legendarnych wykonawców takich jak Muddy Waters czy Howlin' Wolf. Inspirując się ich grą i ekspresją, Winder szybko sam zaczął eksperymentować z gitarą, doskonaląc swój warsztat i wypracowując własny, charakterystyczny styl.

Jego kariera muzyczna nabrała tempa w latach 70., kiedy to współtworzył zespół Breakout, który odegrał kluczową rolę w historii polskiego bluesa. Jako lider zespołu, Winder zachwycał publiczność nie tylko w Polsce, ale także za granicą, prezentując energetyczne i emocjonalne wykonania utworów bluesowych.

Jednym z najbardziej znanych utworów, które przyczyniły się do ugruntowania pozycji Leszka Windera jako ikony polskiego bluesa, jest piosenka "Gdybyś kochał, hej", która do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów w jego dorobku.

Ponadto, Leszek Winder był nie tylko znakomitym muzykiem, ale również inspirującą postacią dla kolejnych pokoleń artystów. Jego wyjątkowy styl gry, pełen pasji i emocji, oraz niezwykła charyzma na scenie, sprawiły, że był uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego bluesa.

Mimo swojej nieobecności na scenie muzycznej od kilku lat, dziedzictwo Leszka Windera nadal żyje w sercach miłośników bluesa w Polsce i na świecie. Jego wpływ na rozwój i promocję tego gatunku muzycznego w naszym kraju jest niezaprzeczalny, a jego muzyka nadal inspiruje kolejne pokolenia muzyków do twórczego działania i wyrażania siebie poprzez bluesowy ekspresjonizm.

W 2009 roku odsłonił swoją gwiazdę na II Festiwalu Blues'owym "Las, Woda & Blues" na pierwszej w Polsce Alei Gwiazd Blues'a w Sławie.

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl