logo
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

01.02.2024

JÓZEF SKRZEK

Józef Skrzek

Józef Skrzek, znany jako bratek Jana Skrzeka, to jedna z najbardziej wpływowych postaci w polskiej scenie muzycznej, szczególnie w kontekście bluesa i rocka progresywnego. Urodził się 14 października 1948 roku w Michałkowicach koło Bielska-Białej, w muzycznej rodzinie, gdzie jego brat Jan także był muzykiem.

Już w młodym wieku Józef zafascynowany był muzyką, zwłaszcza bluesem, który miał ogromny wpływ na jego późniejsze dokonania artystyczne. W 1969 roku wraz z bratem Janem oraz Apostolisem Anthymosem założył legendarny zespół SBB, który szybko stał się ikoną polskiej sceny rockowej. W SBB Józef Skrzek pełnił rolę wokalisty, basisty, klawiszowca oraz autora tekstów, przyczyniając się do unikalnego brzmienia zespołu.

Warto podkreślić, że choć blues nie był głównym nurtem muzycznym SBB, to jednak elementy tego gatunku często przewijały się w ich twórczości. Wpływy bluesa można było usłyszeć zarówno w improwizacjach instrumentalnych, jak i w melancholijnych tekstach utworów.

Poza działalnością w SBB, Józef Skrzek rozwijał również swoją karierę solową. Jego solowe albumy często eksplorują różne gatunki muzyczne, w tym także blues. Jego interpretacje bluesowych standardów oraz własne kompozycje w tym stylu zyskały uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Józef Skrzek odegrał istotną rolę w promowaniu bluesa w Polsce, przyczyniając się do rozwoju tego gatunku i inspirując kolejne pokolenia muzyków. Jego technika gry na instrumentach klawiszowych, wokalny talent oraz zdolność do tworzenia głęboko emocjonalnej muzyki sprawiły, że jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów w historii polskiej sceny muzycznej. W 2011 roku podczas Festiwalu "Las, Woda & Blues" odsłonił swoją gwiazdę na Alei Gwiazd Bluesa. Jego wkład w polski blues pozostaje niezapomniany i nadal inspiruje wielu muzyków do eksplorowania tego fascynującego gatunku.

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl