logo
las woda & blues
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

01.02.2024

JAN "KYKS" SKRZEK

Jan "KYKS" Skrzek - muzyk i kompozytor bluesowy

Jan Tomasz Skrzek, znany również jako Jan Kyks Skrzek, urodził się 26 czerwca 1948 roku w Krakowie, zm. 29 stycznia 2015 roku. Jego talent muzyczny objawił się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy zaczął grać na różnych instrumentach, zafascynowany brzmieniami jazzu, blues'a i muzyki klasycznej. W wieku nastoletnim założył swój pierwszy zespół muzyczny, co było początkiem jego niezwykłej kariery muzycznej.

W latach 60., będąc jeszcze uczniem, Skrzek był już aktywny na scenie muzycznej Krakowa. W 1968 roku dołączył do zespołu Grupa Organowa Krzysztofa Sadowskiego, gdzie jego umiejętności na instrumentach klawiszowych zyskały uznanie. Jednak prawdziwą sławę zdobył, współtworząc w 1971 roku zespół SBB (Silesian Blues Band) wraz z gitarzystą Apostolisem Anthimosem oraz perkusistą Jerzym Piotrowskim. SBB szybko stało się jednym z najważniejszych zespołów rockowych w Polsce, a ich muzyka wykraczała poza granice kraju, zdobywając uznanie również za granicą.

W ciągu następnych lat SBB wydało wiele albumów, które zostały uznane za klasyki polskiego rocka. Ich eksperymentalne podejście do muzyki, łączące rock progresywny, jazz, blues i elementy muzyki klasycznej, wyróżniało ich na tle innych zespołów tamtego okresu. Skrzek, oprócz bycia wokalistą, grał na organach, pianinie i innych instrumentach klawiszowych, co dodawało niepowtarzalnego brzmienia ich utworom.

Po rozwiązaniu SBB w 1980 roku, Jan Kyks Skrzek kontynuował swoją karierę solową, wydając liczne albumy, w których eksplorował różnorodne gatunki muzyczne. Wiele z tych albumów odznaczało się nie tylko wysokim poziomem muzycznym, ale również głębokimi tekstami, często poruszającymi istotne społeczne i polityczne tematy.

Poza działalnością muzyczną, Skrzek angażował się również w tworzenie muzyki do filmów, spektakli teatralnych i seriali telewizyjnych. Jego wszechstronność artystyczna sprawiła, że był poszukiwanym kompozytorem i wykonawcą, zdobywając uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jan Kyks Skrzek pozostaje niezmiennie ważną postacią w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Jego wkład w rozwój polskiego blues'a, nieustraszona kreatywność i zdolność do poruszania ważnych tematów sprawiają, że jest nadal z szacunkiem wspominany przez fanów i muzyków na całym świecie.

Podczas II Festiwalu Blusowego "Las, Woda & Blues" w Radzyniu nad Jeziorem Sławskim w 2009 roku uroczyście odsłonił swoją gwiazdę na Alei Sław Blues'a, która mieści się w Sławie na Nowym Rynku i jest pierwszą taką Aleją w Polsce.

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl