poznaj nas
logo
las woda & blues
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

01.02.2024

EASY RIDER

Jarosław Wodziński, Andrzej Wodziński, Jacek Gazda

Easy Rider to polski zespół blues-rockowy założony w kwietniu 1980 roku we Wrocławiu. Pierwszy skład zespołu stanowili: Andrzej Wodziński (gitara, śpiew), Piotr Lewowicki (gitara), Krzysztof Gądnicki (gitara basowa), Jarosław Wodziński (perkusja).

Pierwsze występy to m.in. udział zespołu w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie i występy po wrocławskich klubach. W październiku tego samego roku do zespołu dołączył skrzypek Cezary Czternastek, a w grudniu wystąpił w imprezie Nowy Rock 1981. Już w 1981 roku zespół stał się objawieniem pierwszego festiwalu Rawa Blues. Na krótko do zespołu dołączył nowy basista Zdzisław Noworol, który wystąpił w Jarocinie w 1981 roku. Na jarocińskim festiwalu grupa dostała możliwość wystąpienia w koncercie Muzyka Młodej Generacji podczas Pop Session ’81 w Sopocie. W roku 1981 nastąpiły przetasowania w zespole, zamiast Lewowickiego do zespołu dołączył Edmund Stasiak znany z późniejszych występów z Lady Pank, a na miejsce basisty wszedł Marek Błaszczyk. W takim składzie zespół zagrał w Białymstoku na Jesieni z Bluesem ’81 i wziął udział w filmie Koncert w reżyserii Andrzeja Tarkowskiego. W roku 1982 grupa podróżowała z zespołem Cross, którego liderem był Krzysztof Cugowski, z zespołem Tadeusza Nalepy oraz z walijską grupą Budgie. W roku 1983 nastąpiła kolejna zmiana na miejscu basisty, którym został Gustaw Szepke. W tym czasie od zespołu odłączył się Cezary Czternastek.

W listopadzie 1984 do zespołu dołączył Jacek Gazda, który osiadł na stałe w zespole. W roku 1988 zespół nagrał pierwszą swoją płytę Ridin’ Easy. Druga płyta Travellin’ Band została nagrana w marcu 1992.

W 2006 roku firma Muzant wydała reedycję pierwszego albumu wzbogaconą materiałem z koncertu w Teatrze STU. Płyta została wydana w niskim nakładzie, ale z odświeżonym dźwiękiem (przez studio Polskich Nagrań) i bogatą książeczką. Dostępna jest głównie na aukcjach internetowych. W 2008 roku miała swoją premierę płyta koncertowa “Live in Myszków”. Krążek zawiera standardy muzyki bluesowej w wykonaniu tego legendarnego tria. Zespół ponadto wiele koncertuje, nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Irlandii, Litwie.

4 maja 2013 roku zespół EASY RIDER doceniony za swoją twórczość został zaproszony do Sławy, gdzie na Alei Gwiazd Bluesa odkryto Gwiazdę zespołu Easy Rider. Andrzej Wodziński, Jarosław Wodziński i Jacek Gazda (obecny skład zespołu od 1984 roku) odcisnęli swoje dłonie ku uciesze zgromadzonych fanów. Wieczorem odbył się koncert Easy Rider w Radzyniu, co było bezpośrednio powiązane z Festiwalem Las Woda & Blues 2013.

źródło: "https://biesczadblues.pl/andrzej-wodzinski-easy-rider-w-okolicach-bluesa/"

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl