logo
Wróć do strony festiwalu
koncert icon

news

koncert icon

02.02.2024

AFTER BLUES

Leszek Piłat i Waldemar Baranowski

After Blues to legenda polskiej sceny bluesowej, której historia sięga roku 1980, kiedy to dwóch kolegów ze szkoły muzycznej, Leszek Piłat i Waldemar Baranowski, postanowili połączyć swoje siły w tworzeniu muzyki. Razem z Andrzejem Kotokiem i Zenonem Szyłakiem stworzyli zespół, który pierwotnie nosił nazwę „3,50 po Obniżce”. Już w swoich początkach grupa wykazała się wyjątkowym talentem, wygrywając przegląd zespołów młodzieżowych w klubie „Słowianin”.

Przełomowy moment nadszedł, gdy zespół zmienił nazwę na „After Blues” i przeniósł swoje próby do klubów studenckich, gdzie mogli rozwijać swój charakterystyczny brzmienia. Ostateczny skład ustalił się w 1985 roku, kiedy to Leszek Piłat skonstruował niezwykły „kombajn perkusyjny”, umożliwiający obu gitarzystom jednoczesne granie na perkusji. To innowacyjne rozwiązanie zwróciło uwagę na duet podczas festiwalu „Rawy Blues”, gdzie zdobyli pierwszą nagrodę.

Jednak prawdziwą uwagę na zespół zwrócił Tadeusz Nalepa, legenda polskiego bluesa, który podczas festiwalu „Blues Top” w Sopocie w 1985 roku dostrzegł potencjał w After Blues. To spotkanie przyczyniło się do wydania pierwszego albumu zespołu, którego produkcję objął właśnie Nalepa. Choć początkowo płyta była niedoceniana, w kolejnych latach After Blues zdobywał coraz większą popularność, koncertując nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

W 1991 roku nastąpiło kolejne spotkanie z Tadeuszem Nalepą, które zaowocowało ponad roczną współpracą. After Blues stali się zespołem akompaniującym Nalepie, co zostało udokumentowane na kasecie „Tadeusz Nalepa promotion After Blues”. Ta współpraca przyniosła zespołowi jeszcze większe uznanie i przyczyniła się do umocnienia ich pozycji na polskiej scenie muzycznej.

After Blues to nie tylko zespół, to symbol pasji, determinacji i niezłomnego ducha bluesa, który przetrwał próby czasu, dostarczając swojej publiczności niezapomnianych chwil muzycznej ekstazy. Ich historia to nie tylko historia muzyki, to historia przyjaźni, talentu i nieustępliwej walki o marzenia.

W 2023 roku After Blues osiągnęli kolejny ważny kamień milowy w swojej karierze, odsłaniając swoją gwiazdę na Pierwszej w Polsce Alei Gwiazd Bluesa w Sławie. To symboliczne wyróżnienie było potwierdzeniem nie tylko ich wpływu na polską scenę bluesową, ale także ich trwałego dziedzictwa muzycznego, które przetrwało przez lata i nadal inspiruje kolejne pokolenia muzyków.

Formularz kontaktowy

Newsletter

Bądź na bieżąco

Nasz newsleter startuje już wkrótce!

Klikając „Zapisz się do newslettera” wyrażacie Państwo zgodę na naszą Politykę Prywatności. Szczegółowe informacje na temat naszej Polityki Prywatności i przetwarzania danych osobowych znajdują się w naszej aktualnej Polityce Prywatności. W celu rezygnacji z otrzymywania newsletterów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: biuro@wratislavia.pl